Dwie gry EVE Online

Jak zacząć grać w EVE Online? Teoretycznie wszystko wydaje się proste – zakładasz konto i grasz. Tyle, że tak naprawdę są dwie gry EVE online. Bardzo wielu graczy pojawiło się w grze ponieważ zobaczyli trailer:

Jest on naprawdę znakomity. Trudno oprzeć się wrażeniu, że gra jest świetna. Ale jednocześnie większość osób nie jest świadoma, że producent gry, firma CCP, została bardzo skrytykowana za ten trailer. Otóż w wielu mediach został on skrytykowany za to, że CCP obiecała produkt, którego nie jest w stanie dostarczyć. To czy jest to prawdziwy zarzut zależy od punktu widzenia – jeśli ktoś spodziewał się, że po skończeniu tutoriala w grze będzie w stanie wziąć udział w wielkich bitwach… to raczej się przeliczył, ale dokładnie na takiej samej zasadzie tygodniowa postać raczej nie zabije solo Diablo. Znajomość świata i mechaniki u nowego gracza będzie na tyle nikła, że będzie on raczej zagrożeniem dla samego siebie i sojuszników, niż dla przeciwników. Z drugiej strony wszystko co pokazano na tym filmie dzieje się naprawdę i może być udziałem każdego. Skąd więc taka ocena recenzentów gry? Moim zdaniem wynika ona z faktu, że są dwie gry EVE Online. Otóż tutaj każdy grając wchodzi w interakcje z innymi graczami. Nowi gracze są lekko przerażeni tym, że przez jedną złą decyzję mogą stracić swój najlepszy statek i cały dobytek. Dlatego starają się grać ostrożnie, nie pakować się w sytuacje konfliktowe, czy też unikać ryzyka. W praktyce sprowadza się to siedzenia w Highseku i kopaniu skałek. Po miesiącu czy dwóch stwierdzają że gra jest nudna i odchodzą. Tak właśnie wygląda gra z punktu widzenia ok. 70% graczy. Jest to zupełnie inna gra niż ta pokazana na filmie. Na przeciwległym biegunie są wszyscy ci, którzy żyją poza Highsekiem. Codziennie formowane są floty i gracze wyruszają zdobywać/bronić systemy, polować na wrogów, czy też ratować sojuszników. Ta druga gra wygląda dokładnie tak jak jest to pokazane na trailerze. Jest to naprawdę ciekawsze niż kopanie veldsparu w Perymetrze. Tyle, że oprócz tego, żeby dostać się do takiej grupy graczy żyjących poza Highsekiem, to zazwyczaj trzeba coś umieć. Praktycznie w całym EVE są tylko dwie korporacje, które biorą do siebie nowych, całkowicie zielonych graczy. Ze swej strony mogę polecić Karma Fleet:

Karmafleet przyjmuje wszystkich – nawet tygodniowe konta alfa. Otacza opieką nowych graczy, organizuje im szkolenia, skillplan, oferuje darmowe skillbooki, implanty i statki. Jedyne czego wymaga to chęci do nauki i aktywności. Pewnym ograniczeniem może być fakt, że jest to korporacja anglojęzyczna. W chwili obecnej pracuję nad tym, aby zorganizować polską null-secową korporację szkoleniową. Kiedy będę mógł coś konkretnego zaoferować to informacja o tym pojawi się na tej stronie.

 

Komentarze są wyłączone.